by Julianna Gąsiorowska

Szycie ręczne / Hand-stitching


There's a crib quilt on my Baby makes list and I've got idea for this quilt from September, but so far haven't started it yet. It's machine pieced quilt with lots of curves. But now I can't sew at all and I have to lie down and rest. After more than 2 weeks of being bored I finally realised that I could piece another crib quilt by hand (silly me!). So on Wednesday I decided to start a hand-stitched quilt (Engllish paper piecing). At first I wanted to create some pattern for this quilt, but after a fast consideration I decided to go with hexagons. I pull out some never used hexagon paper templates, I put a stack of fabrics on the floor next to the couch on which I spend whole days and started hand-stitching.  I'm piecing hexies only at the daylight, waiting for my family, but these several hours per day let me piece the quilt very fast. This is what I got after two days (view from the couch - this is how my 'working station' looks like):

/ Na mojej liście dziecięcych rzeczy do uszycia znajduje się m.in. kołderka do łóżeczka, na którą pomysł mam od września, ale jeszcze go nie zaczęłam. Kołderka miała być szyta na maszynie. Ale teraz nie mogę w ogóle szyć (muszę leżeć i odpoczywać). Po ponad dwóch tygodniach przymusowego leżenia w końcu zdałam sobie sprawę, że przecież mogę uszyć kołderkę ręcznie według innego wzoru (ależ ze mnie gapa!). Więc w środę zapadła szybka decyzja o uszyciu kołderki metodą English paper piecing. Początkowo chciałam naprędce stworzyć sobie jakiś ciekawy wzór specjalnie na ten cel, ale po chwili zastanowienia zrezygnowałam z tego pomysłu (z uwagi na jego większą pracochłonność) i postawiłam na stare dobre sześciokąty. Wyciągnęłam nie używane dotąd gotowe papierki, na podłodze przy kanapie okupowanej przeze mnie przez cały dzień postawiłam tkaniny i zaczęłam ręczne szycie. Szyję tylko przy świetle dziennym czekając na powrót do domu mojej Rodzinki, ale i tak te parę godzin dziennie pozwala na szybkie postępy w szyciu. Oto co uszyłam w ciągu dwóch dni (widok na moją stację roboczą z kanapy): Of course I'm not stitching the whole time while I'm home alone, but it makes a real difference in spending time. The hours pass quickly and I'm not bored anymore! I discovered that even cutting of fabric is possibile when you're lying on the couch! (with scissors of course).
I hope that I will have time enough to finish this quilt before baby Anna will be born.

/ Oczywiście nie szyję cały czas podczas samotnego siedzenia w domu, ale czas, który poświęcam na szycie robi sporą różnicę i spędzanie czasu na kanapie jest weselsze. Czas szybko mija i nie jestem już znudzona! Przy okazji odkryłam, że nawet cięcie tkanin jest możliwe podczas leżenia na kanapie (oczywiście nożyczkami). Mam nadzieję, że uda mi się skończyć kołderkę zanim mała Ania się urodzi.

16 lovely comments / miłych komentarzy:

 1. Też szyję sześciokąty i przy ich szyciu czas zdaje się pędzić! W Twoim przypadku, to dobrze :)
  Wypoczywaj :)
  Piękne tkaniny i fajny wzór na "hexis into hexi" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię szycie ręczne, niestety brak czasu nie pozwala mi na nie. Myślę, że gdybym również musiała leżeć, to pewnie uszyłabym coś fajnego ;) Twoje wydanie hexów jest niesamowicie słodkie i kolorowe - bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zazdroszczę leżenia, ale jak mus to mus. Życzę zdrowia dla obu Was.
  Szybko Ci pójdzie jeśli przez kilka godzin dziennie będziesz machała igłą.
  Wszystkie Anki to fajne dziewczyny - szyj, szyj :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekny wzór i tkaniny. A ty po prostu dobrze wykorzystujesz czas :) Życzę zdrowia dla Ciebie i małej Ani

  OdpowiedzUsuń
 5. What a fun quilt, so glad you have found something crafty to do. Do you knit too - you could order wool off the internet and do that also.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super się zapowiada, Julka. Pewnie nie byłabym tak odważna w doborze kolorów jak Ty, ale i tak jestem spokojna o efekty Twojej pracy. Na pewno będzie cudnie :) Jak zwykle !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. That is a wonderful baby quilt! It makes me so happy! I don't know why so many "baby" quilts I see these days are just small adult quilts. I don't understand it. Yours, I understand. It's happy for a happy baby!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wunderschön, ganz tolle Farben und Muster!
  Liebe Grüße
  Steffi

  OdpowiedzUsuń
 9. Oh this is so cute!!! Such sweet fabrics and I like the big hexagons combined with the small ones.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama słodycz! Chciałabym napisać coś więcej, ale wyobraźnia działa i już "widzę" tą małą delikatną Kruszynkę przykrytą tym równie małym uroczym kocykiem - serce mięknie a słowa zdają się być zbędne :)))))) Wszystkiego dobrego dla Was - zdrowia, sił i cierpliwości na ostatniej prostej :) Ściskam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jedyne co mogę rzec, a właściwie zakrzyknąć: KAWAII !! Życzę dużo zdrowia!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne i jakie dziewczęce!
  Dużo zdrowia dla Was życzę :)
  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 13. beautiful! you cant go wrong with hexis and such fun fabrics too : )

  OdpowiedzUsuń
 14. Sliczne, wesole i bardzi fajne kolorowe Hexy ..zdrowka zycze .)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajnie to wyglada. Rzeczywiscie jak rece zajete to czas szybciej plynie. Zycze spokojnej koncowki ciazy

  OdpowiedzUsuń
 16. Gratulujemy miejscu! Naprawdę, to nic wielkiego, a jak widziałem w pierwszych pozycjach prawdą jest, że udostępnianie i interfejs WWW są naprawdę dobrodziejstwem dla stylu pracy. Naprawdę wielkie dzięki!
  Voyance gratuite par mail

  OdpowiedzUsuń

Veni... Vidi... Comentare...:)))

Dziękuję za pozostawiony przez Ciebie ślad!
W miarę możliwości staram się odpisać e-mailowo autorowi każdego komentarza. Moje odpowiedzi na blogu zamieszczam, gdy może to pomóc innym czytelnikom.

/ Thank you for your lovely comment!
If possible, I try to respond to every comment. I put my answers on the blog when it could help other readers.

>