by Julianna Gąsiorowska

Snowflake block pattern


The next block pattern in Last minute Christmas Sampler QAL is Snowflake. I just couldn't imagine Christmas quilt without a snowflake. Although it's a symbol of winter, it could be as well more festive - everything depends on the fabric selection (my block looks now more like a spring block, but I plan to make some special hand stitches on it).

/ Kolejnym blokiem w ramach Last minute Christmas Sampler QAL jest Śnieżynka. Nie mogłam sobie wyobrazić świątecznej kołderki bez śnieżynki. Jest to wprawdzie symbol zimy, ale może być również bardziej świąteczny - wszystko zależy od użytych tkanin (mój blok teraz wprawdzie wygląda jak wiosenny blok, ale planuję nanieść na niego parę fajnych ściegów ręcznych).

It's at intermediate level. There are 17 pieces (A-Q), but most of them are quite simple to piece. Each piece should be firstly paper-pieced separately and then joined together. Piecing the parts together could be a little more challenging comparing to the previous block. There's a hexagon in the middle and the task is to match the pieces nicely. There are no single pieces (without any stitches) in this block.
/ Blok jest na poziomie średniozaawansowanym. Składa się z 17 części (A-Q), ale większość z nich jest całkiem prosta do uszycia. Poszczególne części należy najpierw oddzielnie uszyć, a potem dopiero połączyć razem. Zszycie części razem jest nieco trudniejsze w porównaniu do poprzedniego bloku. Na środku jest sześciokąt i cała trudność polega na tym by części ładnie się razem zeszły. W tym bloku nie ma części pustych (bez żadnych szwów).


Fabric requirements
For snowflake you won't use a lot of fabric (scraps will be great). You need less than FQ for background.

/ Do uszycia śnieżynki potrzebne będą skrawki (na samą śnieżynkę), na tło zużyjecie mniej niż FQ.

Scheme and pdf dowload
Here's the scheme of Snowflake block (ready block and then piecing scheme):

/ Tak wygląda schemat (pierwszy to schemat obrazujący blok po zszyciu, a drugi instrukcja zszywania poszczególnych części):
The pattern is available on Google Drive HERE.
Please make sure you print it at 100% scale.

/ Można ściągnąć gotowe "papierki" do szycia z dysku Google TUTAJ.
Drukarka powinna być ustawiona na 100%.This QAL wouldn't be possible without wonderful sponsors!
/ Ten QAL nie byłby możliwy bez cudownych sponsorów!
     

                                      
                                  
                      

 To find out more about Last minute Christmas Sampler QAL just click on the button:
/ By dowiedzieć się więcej o Świątecznym QAL kliknij na banner:

Christmas QAL

16 lovely comments / miłych komentarzy:

 1. Schneeflöckchen, Weißröckchen is another german christmas Song. I like the Pattern, Thank you for sharing it with us.
  Sylvia

  OdpowiedzUsuń
 2. You should think about, going on IG - Joanna just did :)... You could win so many People for your fantastic QAL... (Hope, I didn´t mix up your Names at any place, but I do sometimes ;-) - sorry for that)..

  OdpowiedzUsuń
 3. Yay - something else to challenge me this weekend. At least I got block 2 finished first.

  OdpowiedzUsuń
 4. I'm going to add some of your lovely blocks to my Nordik quilt I think ! Love the Dala horse and the reindeer in particular!

  OdpowiedzUsuń
 5. Yipeee! Your PP snowflake is just perfect. I love it! I will admit that I have been especially looking forward to this block, Julianna (snowflakes and snowmen are my favourites for decorating this time of year).
  Thanks so much for sharing your fabulous patterns with us. Hope I'm up to the challenge! ;o)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skusiłam się i wydrukowałam dziś dwa wzory :) oby czas się sam na szycie znalazł ;) Mam nadzieję że się nie obrazisz, ale mam prośbę czy mogłabyś w schemacie do pobrania umieszczać też schemat tego jak blok ma wyglądać po zszyciu i schemat zszywania części? Nie drukuję w domu więc zrobiłam sobie niedźwiedzią przysługę bo bez schematów szyć nie umiem- nie umiem sobie dobrać kolorów itd a laptopa współdzielę z mężem i jak szyję on sobie go rezerwuje ;) A jeśliby do tego dało się umieścić nazwę bloku tak żeby na każdej stronie wydruku była to też byłoby bardzo pomocne- pan mi druknął wszystko razem i jak zajrzałam to stwierdziłam że nie wiem co jest co ;) To takie techniczne kwestie tylko bo same bloki i cała organizacja jest na najwyższym poziomie i nie chciałabym Cię w żaden sposób urazić bo bardzo jestem Ci wdzięczna za tak śliczne wzory! uściski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korzystam z Quilt Assistant i nie znalazłam tam takiej opcji, więc dlatego w pliku pdf są jedynie papierki (bez schematów). Niestety na razie nie potrafię obsługiwać innych programów by zmienić sposób publikacji (poza tym nie dysponuję innymi programami do projektowania...).

   Usuń
  2. Niestety Quilt Assistant jest ograniczony w funkcjach, ale za to ma inne zalety i jest łatwo dostępny! Oczywiście nie jest to żaden duży problem a jedynie drobne szczegóły, które zawsze da się ogarnąć :) Najważniejsze są super wzory od Ciebie z których się bardzo przyjemnie szyje!

   Usuń
 7. Just finished the bell! can't wait to get started on the snow flake tomorrow morning! You are so so generous to be sharing these really wonderful pattern! Thank you so much!

  OdpowiedzUsuń
 8. Hello, I love this pattern and was planning on stitching it today, but I just checked my email and I had a message telling me that there was a new version. I can't work out where the difference is, so I was wondering if you could tell me if I need to print the pattern pieces again or not. Thanks.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I updated the pattern, before it was even published (so for sure you've got the right pdf file!). I don't know why Craftsy send this message:(

   Usuń
 9. Thanks for explaining, Julianna. I also went to see what had changed, but didn't see a difference. Figured it was a Craftsy glitch and chose to ignore the message after that. Good to know for future reference, that it sends notification for even updating a link from the pattern to your blog.

  OdpowiedzUsuń
 10. Thank you for the good times in your blog. I am often in position to watch (again and again) these wonderful items you shared. Very interesting. All the best !
  Consultation voyance gratuite

  OdpowiedzUsuń

Veni... Vidi... Comentare...:)))

Dziękuję za pozostawiony przez Ciebie ślad!
W miarę możliwości staram się odpisać e-mailowo autorowi każdego komentarza. Moje odpowiedzi na blogu zamieszczam, gdy może to pomóc innym czytelnikom.

/ Thank you for your lovely comment!
If possible, I try to respond to every comment. I put my answers on the blog when it could help other readers.

>