by Julianna Gąsiorowska

Drunkard's Path tutorials in the web


This post is a part of Drunkard's Love series, which I started recently in THIS post.
/ Ten post jest częścią serii Drunkard's Love, którą rozpoczęłam niedawno TYM postem.
I've just thought that it would be good to gather tutorials and patterns relating to Drunkard's Path block in one post. I found only a few free tutorials and some patterns for sale. That's why it would be really nice if you could put in comments links to tutorials you know or you've made (commercial patterns would be great too!). This way I'll be able to update the list. I didn't put all stuff I found - just because I'm waiting for author's permissions to put here photos.
/ Pomyślałam sobie, że dobrze by było zebrać w jednym miejscu linki do tutoriali i wzorów związanych z blokiem Drunkard's Path. Znalazłam tylko kilka darmowych i parę komercyjnych. Jeśli znacie jakieś inne tutoriale (czyjeś lub swoje) albo wzory do kupienia, będę wdzięczna za umieszczenie linków w komentarzach. W ten sposób będę mogła uaktualniać listę. Nie wszystkie znalezione skarby umieściłam tutaj, gdyż czekam na zgodę autorów na umieszczenie zdjęć na moim blogu.

So let's start with free tutorials and patterns (click on the images to read tutorials and patterns, I put also credits to the authors blogs)
/ Zacznę od darmowych tutoriali i wzorów (wystarczy kliknąć na zdjęcie by obejrzeć tutorial. Zamieściłam też linki do blogów autorów).

Making the template for Drunkard's Path block - tutorial by Leila @ Sewn by Leila
/ Rysowanie bloku Drunkard's Path:

t


Machine piecing Drunkard's Path block:
/ Szycie maszynowe bloku Drunkard's Path:

Machine Pieced Clamshell Tutorial by Ali @ a squared w:Planetary mini quilt - tutorial by Sara @ Sew Sweetness:

Curvy pinwheels - tutorial by Amy Gray @ The Cute Life:

 


And here are tutorials I made so far:
/ I moje dwa tutki, które do tej pory udostępniłam:Be sure also to check some wonderful patterns for sale (some of them also downloadable in pdf).
/ Koniecznie obejrzyjcie też wspaniałe wzory, które można kupić za oceanem (niektóre również w wersji do ściągnięcia - pdf)

Mod Pop - pattern by Julie @ Distant Pickles:

Curlicue Crush, Eden's Garden and Kaleidoscope - 3 patterns by Bec @ Chasing Cottons:
0 lovely comments / miłych komentarzy:

Prześlij komentarz

Veni... Vidi... Comentare...:)))

Dziękuję za pozostawiony przez Ciebie ślad!
W miarę możliwości staram się odpisać e-mailowo autorowi każdego komentarza. Moje odpowiedzi na blogu zamieszczam, gdy może to pomóc innym czytelnikom.

/ Thank you for your lovely comment!
If possible, I try to respond to every comment. I put my answers on the blog when it could help other readers.

>