by Julianna Gąsiorowska

Sewing Back-to-school - tutorial


Sara from Sew Sweetness invited me to publish guest post over her blog (thank you Sara!).
I wrote about scrappy prairie points, ric-rac and pom-poms - so check it HERE.


This post is part of the Sewing Back-to-School series:

30 days of helpful sewing articles by guest bloggers. Check out the original Sewing Back-to-School post for schedule and previous posts!

I'm linking this tutorial to Quilt Story - on my sidebar you can find their button.

Below I've post Polish version of this tutorial:)


Resztkowe prairie points i taśma ząbkowana wyszyte wg wskazówek niniejszego tutka pozwolą na osiągnięcie efektu jak na tym mug-rugu:


Resztkowe prairie points

Po raz pierwszy natknęłam się na tutorial dotyczacy prairie points na blogu utalentowanej Penny "Sewtakeahike" (tutorial ten możecie znaleźć HERE) - na podstawie tego tutka wymyśliłam inny sposób na szycie prairie points, który pozwala na użycie resztek tkanin.

Potrzebne będą kwadraty - ich rozmiar jest uzależniony od tego jakiej wielkości prairie points chcecie uzyskać. Przed cięciem warto więc złożyć jeden kwadrat na próbę.

Użyłam ok. 10 cm kwadratów (wielkość dostosowałam do tkaniny z dziewczyną ćwiczącą jogę) by uszyć fioletową "tęczę":

Jeśli chcecie by na prairie points były dobrze widoczne detale (takie jak często widujecie u mnie pochodzące z tkanin Munki) konieczne będzie pocięcie resztek z dbałością o detale. Oto wskazówki to tego typu cięcia resztek:


Te wskazówki dotyczą tych wzorów, które chcecie pokazać w pierwszym rzędzie prairie points.

Gdy Wasz projekt obejmuje sporą ilość tak ciętych kwadratów, warto przygotować wzorzec z papieru, który będzie pomocny przy cięciu:


Gdy kwadraty są pocięte, każdy z nich należy odpowiednio złożyć: najpierw w trójkąt, a następnie w jeszcze mniejszy trójkąt:

Łatwiej jest zszywać prairie points gdy każdy ze złożonych kwadratów przeprasujemy (albo w ogóle zamiast składać - od razu odpowiednio zaprasujemy), ale można również po złożeniu spiąć trójkąty szpilką jak na powyższym zdjęciu.

Na pierwszym zdjęciu ponumerowałam kwadraty - ma to znaczenie, gdy prairie points ma być stworzone w określonym porządku (np. tak jak w mojej fioletowej "tęczy"). Ale oczywiście prairie points mogą być ułożone całkiem przypadkowo (wtedy po prostu należy zignorować numery i wskazówki odnoszące się do układania prairie points w określonym porządku).

1-szy i 3-ci trójkąt należy położyć tuż obok siebie - one będą widoczne w drugiej linii prairie points:

Teraz kolej na ułożenie trójkątów, które będą widoczne w pierwszej linii - podziałka na macie do cięcia jest bardzo pomocna przy właściwym ułożeniu trójkątów (zwróćcie uwagę, że trójkaty z pierwszej linii zaczynają się i kończą dokładnie w połowie trójkątów z drugiej linii):

Powyższe zdjęcia z układania trójkatów na macie zamieściłam by zwrócić Waszą uwagę na reguły, o których należy pamiętać - by przyszyć prairie points we właściwym miejscu trzeba je ułożyć na tkaninie w następujący sposób (i przypiąć szpilkami do tej tkaniny):

Zwróćcie uwagę, że brzegi podstawy trójkątów pokrywają się z brzegami tkaniny.

By późniejsze szycie było łatwiejsze warto najpierw przyszyć przypięte trójkąty do tkaniny (z zastowaniem marginesu na szwy mniejszego niż ten, którego zazwyczaj używacie):


A potem ułożyć drugą część tkaniny na trójkątach - w ten sposób:

Następnie przypiąć:


I zszyć wszystkie części razem z zastosowaniem marginesu na szwy zazwyczaj używanego. Po szyciu prasowanie i prairie point będą wyglądać tak:

Byłam tak bardzo zajęta robieniem zdjęć, że zbyt późno zauważyłam, że moje prairie points są troszeczkę większe niż reszta robótki:)

Prairie points mogą być używane na różne sposoby - np. jako dekoracja poduszek:

Pokazany przeze mnie sposób szycia prairie points pochłania więcej czasu niż szycie prairie points z jednego kawałka tkaniny, ale chyba przyznacie, że efekt jest warty każdej minuty spędzonej na cięciu, układaniu i szyciu!

Taśma zygzakowa

Taśma zygzakowa może być różnej szerokości oraz wyprodukowana z zastowaniem bawełny albo polyestru (najlepsza jest bawełniana - nie trzeba uważać podczas prasowania). Na zdjęciu porównanie bawełnianej taśmy "jumbo" i polyestrowej zwykłej wielkości:

Taśma zygzakowa może być używana do różnych celów, ale jedna zasada jest wspólna: szwy powinny być umieszczone na środku taśmy.

Przyszywanie taśmy zygzakowej ułatwia narysowanie linii pomocniczych zmywalnym pisakiem albo po prostu wyszycie linii pomocniczych.

By uzyskać efekt taki jak w mug-rugu pokazanym na początku należy przyszyć środek taśmy nieco bliżej brzegu niż szew, którym przyszywamy lamówkę:


Przyszycie taśmy zygzakowej w rogach jest trudniejsze gdy taśma jest szeroka (np. "jumbo"), przyszycie taśmy o zwykłej szerokości jest łatwiejsze: wystarczy zatrzymać wbitą iglę w rogu, podnieść stopkę, obrócić robótkę, przekręcić taśmę w kierunku szycia i szyć dalej.

Końce taśmy zygzakowej można przyszywać tak:


Pompony

Przyszywanie pomponów jest bardzo podobne do przyszywania taśmy zygzakowej. Najważniejsze jest by użyć właściwego marginesu na szwy. Przed przyszywaniem pomponów dobrze jest spróbować, czy margines na szwy używany przez Ciebie pozwoli Ci na zmieszczenie taśmy z pomponami pod stopką maszyny (używam zwykłej stopki i większe pompony po prostu przeszkadzają podczas szycia z zastosowaniem marginesu na szwy, który stosuję zazwyczaj).


Miłego szycia!


PS. Tutoriale piszę najpierw w wersji angielskiej, a potem łłumaczę na polski i to wcale nie jest łatwiejsze niż w drugą stronę:) także wybaczcie dziwną budowę zdań - w następnych dniach popracuję nad tym!


7 lovely comments / miłych komentarzy:

 1. Hi!

  I really wish i could do your tutorials...Im going to give them a try, in a pillow or something(:

  Thanks for sharing I love how the little triangles look! <3

  Hope you have a lovely day!

  Carmila Ponycat

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za tutki! Świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Love that yellow cushion! Nice tutorial too.

  OdpowiedzUsuń
 4. tego właśnie szukałam. mam mnóstwo resztek. dzięęęki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Twoje tutoriale są świetne, bardzo dokładnie tłumaczysz, wszystkie etapy. Uwielbiam je i bardzo Ci dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za świetny tutorial :) Z pewnością się przyda. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. o dzięki za porady:]przydadzą się

  OdpowiedzUsuń

Veni... Vidi... Comentare...:)))

Dziękuję za pozostawiony przez Ciebie ślad!
W miarę możliwości staram się odpisać e-mailowo autorowi każdego komentarza. Moje odpowiedzi na blogu zamieszczam, gdy może to pomóc innym czytelnikom.

/ Thank you for your lovely comment!
If possible, I try to respond to every comment. I put my answers on the blog when it could help other readers.

>