by Julianna Gąsiorowska

Fotolift #3


W Art-Piaskownicy Fotolif #3 - moja propozycja:

Temat wybrałam na fali wczorajszej radości związanej z nabyciem nowego skarbu:) 
Napis pierwotnie był inny, ale okazał się zbyt mały i psuł kompozycję. Przy okazji szperania w gazetach w poszukiwaniu jakiegoś czerwonego napisu znalazłam inny całkiem fajny, który mam wielką ochotę wykorzystać w tej zabawie (jeśli czas pozwoli).

Przy okazji: może ktoś pomoże? Dlaczego moje fotki, które w NEFie są ostre po konwersji na jpg tracą na ostrości? Jak konwertować by nie tracić ostrości? 


4 lovely comments / miłych komentarzy:

 1. ja robię w Irfan View:) Można pobrać darmowy

  OdpowiedzUsuń
 2. FastStone Image Viewer.
  Korzystam często, fajny no i darmowy.

  Hmm...możesz też próbować zapisu jako .gif, czasami w 'średnich' programach zdarzało mi się że jpegi traciły ostrość, a .gif i .bmp już nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Konwertuję w dobrym jakościowo programie (więc chyba to nie o to chodzi), na bmp i png już wcześniej próbowałam i nic:( spróbuję jeszcze na gifa zamieniać

  dziękuję za rady - zawsze co dwie głowy...:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie już rozwiązałaś problem, ale może przyda się taka informacja:
  Konwersja na .jpg wiąże się z bezpowrotną utratą części danych kosztem zajmowanego miejsca (kwestia zastosowanego algorytmu). Jedynym sposobem, by nie tracić zbyt dużo danych jest określić jakość zdjęcia, jaką chcemy otrzymać po konwersji (określana procentowo w stosunku do zdjęcia pierwotnego). Najlepsze efekty daje ustawianie jej w granicach 85-95%. Powyżej 95% nie zyskujemy prawie pamięci, a po to konwertuje się na .jpg, natomiast poniżej 85% traci się zbyt dużo danych, co powoduje utratę jakości zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że dane są tracone BEZPOWROTNIE - co w praktyce oznacza, że jeśli zdjęcie pierwotne ma już np. 75% jakości (w stosunku do .bmp, które jest najdokładniejsze) to zwiększenie % nie spowoduje poprawy jakości zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń

Veni... Vidi... Comentare...:)))

Dziękuję za pozostawiony przez Ciebie ślad!
W miarę możliwości staram się odpisać e-mailowo autorowi każdego komentarza. Moje odpowiedzi na blogu zamieszczam, gdy może to pomóc innym czytelnikom.

/ Thank you for your lovely comment!
If possible, I try to respond to every comment. I put my answers on the blog when it could help other readers.

>